W najbliższą sobotę 10 kwietnia o godzinie 15:00 na boisku głównym Stadionu Miejskiego im. Braci Gadajów piłkarze Lechii Tomaszów Mazowiecki rozegrają kolejne spotkanie o ligowe punkty. W ramach 2. kolejki I grupy III ligi grupy spadkowej zielono-czerwoni podejmą znakomicie spisujący się na wyjazdach Ursus Warszawa.
Ursus Warszawa powstał pod koniec pierwszej części połowy XX wieku we wsi Wola (dzisiejszej dzielnicy Warszawy) obok znanej fabryki Ursus. Pierwszy impuls do utworzenia drużyny dało przyłączenie się do zwykłej grupy dzieci grającej w piłkę pracowników zakładów produkcyjnych. Po wybudowaniu zakładów na terenie Czechowic powstał klub KS Ursus, a przy Fabryce Samochodów KS Czechowice. Oba kluby zaczęły swoje zmagania w jednej klasie rozgrywkowej i przez wiele sezonów ze zmiennym szczęściem ze sobą rywalizowały. Następnie KS Ursus po wielu wzmocnieniach i wysiłkach wywalczył awans do klasy okręgowej. Od tego momentu długo trwały rozmowy na temat połączenia KS Ursus i KS Czechowice. Ze względu na zwycięstwo w bezpośrednim meczu przez KS Ursus połączono oba kluby pod nazwą Robotniczy Klub Sportowy Ursus Warszawa. W trakcie działań II wojny światowej na krótki okres działalność piłkarska została zawieszona. Jeszcze w ogniu walk najbardziej zaangażowane osoby brały udział w meczach z innymi drużynami w różnych dzielnicach Warszawy ryzykując swoje życie. Po wojnie Ursus rozpoczął zmagania od najniższej klasy rozgrywkowej. W 1958 roku zakładowy klub awansował do klasy A. Lata sześćdziesiąte przyniosły Ursusowi pasmo sukcesów na różnych płaszczyznach sportowych. Powstała bogata jak na tamte lata baza sportowa i duży stadion. W 1973 roku pomarańczowo-biało-niebiescy awansowali do II ligi, w której występowali przez dziewięć sezonów. Następnie Ursus spadł do III ligi i po późniejszej reorganizacji rozgrywek występował w IV lidze. Początek lat dziewięćdziesiątych to problemy finansowe Z.C.P. Ursus i redukcja uprawianych sportów do czterech sekcji w tym piłki nożnej. W 1998 roku fabryka przestała finansować klub, który popadał w coraz większe długi. Z czasem zarząd RKS Ursus podał się do dymisji i sekcję piłkarską przejął KS Ursus, który funkcjonuje do dziś. W sezonie 2012/2013 pomarańczowo-biało-niebiescy zdobyli mazowiecki Puchar Polski, a rok wcześniej rozpoczęli swoje występy w III lidze. Na tym poziomie rozgrywkowym występują już od siedmiu lat. W sezonie 2013/2014 Ursus wygrał rozgrywki III ligi łódzko-mazowieckiej i był bliski awansu do II ligi. Po wyeliminowaniu w I rundzie barażowej Ślęzy Wrocław warszawianie musieli uznać wyższość Kotwicy Kołobrzeg.
Źródło: ursuswarszawa.com
Ursus to zespół, z którym zielono-czerwoni mierzą się regularnie od momentu awansu na czwarty szczebel rozgrywkowy w naszym kraju. Będzie to siedemnasta konfrontacja obu zespołów w III lidze. W dotychczasowych szesnastu meczach cztery razy zwyciężał Ursus, cztery razy Lechia, a osiem razy spotkania kończyły się podziałem punktów. Mimo to bilans bramkowy jest niezwykle wyrównany i wynosi dokładnie 21:21. W poprzednim sezonie w rundzie jesiennej w Warszawie lechiści odnieśli pierwsze historyczne zwycięstwo na terenie rywala. Tomaszowianie przegrywali od 42. minuty po bramce Sebastiana Szerszenia, ale w końcówce meczu zaskoczyli rywali dwoma trafieniami w przeciągu dwóch minut Bartosza Snopczyńskiego. Niestety ze względu na pandemię koronawiursa runda wiosenna została odwołana, a sezon zakończony i rewanżowego starcia w Tomaszowie Mazowieckim nie było. W tym sezonie w rozegranym niedawno meczu w Warszawie Lechia wygrała 1:2. Wynik spotkania w 23. minucie otworzył Michał Drabik, a niecałe dziesięć minut później wyrównał Patryk Kamiński. Zwycięskiego gola strzelił natomiast Krystian Mroczek.
Klub z Warszawy ma taki sam cel numer jeden jak nasza drużyna – utrzymanie w III lidze. Podopieczni doskonale znanego przez kibiców zielono-czerwonych trenera Bogdana Jóźwiaka po porażce z naszą drużyną rozgromili na wyjeździe 0:4 GKS Wikielec, przegrali u siebie 1:2 z Pelikanem Łowicz, a ostatnio wygrali w Radomsku z miejscowym RKS 1:2. W sumie w 22 meczach pomarańczowo-biało-niebiescy zgromadzili 25 punktów. Na ten bilans złożyło się 7 zwycięstw, 4 remisy i 11 porażek. Warszawianie strzelili 30 bramek i stracili 34 gole. Biorąc pod uwagę statystyki to wniosek nasuwa się tylko jeden – Ursus zdecydowanie lepiej radzi sobie na boiskach rywali niż na własnym obiekcie. W delegacji Traktorki wygrały 4 pojedynki, trzykrotnie dzielili się punktami i 5 razy schodzili z boiska pokonani. W okresie przerwy między rozgrywkami pomarańczowo-biało-niebiescy pozyskali trzech graczy. Do końca sezonu z pierwszoligowego Radomiaka Radom wypożyczony został 28-letni pomocnik Mateusz Kryczka. Na zasadzie transferu definitywnego do Traktorków dołączył Mateusz Bieniek z Zagłębia Sosnowiec, a Oskar Pyrzyna jest wychowankiem Ursusa, z którym klub podpisał profesjonalny kontrakt.
1 Comment
Czy przewidziana jest transmisja z tego widowiska???