Po dwóch wyjazdach (pucharowy mecz z GKS II Bełchatów i ligowy z Polonią Warszawa) podopieczni trenera Dominika Bednarczyka wracają na Stadion Miejski im. Braci Gadajów, gdzie już jutro (sobota – 25 września) o godzinie 16:00 zmierzą się z Błonianką Błonie. Rywale mimo, że zajmują miejsce w dolnej części tabeli są bardzo groźnym zespołem.
Klub Sportowy Błonianka Błonie został utworzony w 1917 roku, ale rozpoczęcie działalności datuje się na 1919 rok. Niestety rok później rozwój klubu zahamowała wojna polsko-bolszewicka. Po jej zakończeniu Błonianka rozgrywała tylko mecze towarzyskie. Mimo olbrzymiego ryzyka drużyna z Błonia podczas II wojny światowej brała udział w rozgrywkach konspiracyjnych. Okupanci zaorali główne boisko i klub musiał korzystać z okolicznych łąk. Po zakończeniu działań zbrojnych został zgłoszony do najniższej klasy rozgrywkowej OZPN w Warszawie. W 1950 roku Błonianka połączyła się z KS Płomień i powstała Spójnia, która oprócz piłki nożnej zrzeszała kilka sekcji sportowych. W kolejnych latach nazwa klubu zmieniała się jeszcze kilka razy m.in. Sparta Błonie, czy LKS Błonie. Największy rozwój klubu z Błonia nastąpił po powstaniu nowoczesnych Zakładów Mechaniczno-Precyzyjnych „Mera”. Do miasta zaczęły przyjeżdżać osoby od lat związane z futbolem, a infrastruktura wokół klubu zaczęła się prężnie rozbudowywać. W 1964 roku ukończono budowę stadionu, który był jednym z najpiękniejszych na Mazowszu. Doskonałe warunki do trenowania i gry zaowocowały sukcesami sportowymi RKS Błonie. Drużyna przez wiele lat rywalizowała na boiskach ligi okręgowej (wtedy IV liga, a później III liga). Po aferze korupcyjnej zespół został zdegradowany do IV ligi, a z klubu odeszło wielu piłkarzy, członków sztabu szkoleniowego i działaczy. Biało-zielono tym się jednak nie podłamali i szybko wrócili do III ligi. Niestety ta bardzo się zmieniła pod względem wzrostu poziomu i klub z Błonia po sezonie spadł do niższej ligi. Wtedy nastąpił największy kryzys futbolowy w historii Błonianki, który był również pokłosiem afery korupcyjnej. W 1989 roku w wyniku reorganizacji rozgrywek klub znalazł się na poziomie VI ligi, a na domiar złego upadający zakład „Mera” zaprzestał dofinansowywania zespołu. Działacze się jednak nie poddali i dzięki ich zaangażowaniu pozyskano drobnych sponsorów co przełożyło się na stopniowy wzrost sportowy. W 1992 roku po dwudziestu latach doszło do zmiany nazwy z RKS Błonie na KS Błonianka Błonie. Od tego momentu biało-zieloni ze zmienny szczęściem toczyli zmagania w klasie A, klasie okręgowej oraz IV lidze. W sezonie 2013/2014 Błonianka awansowała do IV ligi mazowieckiej, w której nieprzerwanie występowała przez pięć lat. W poprzednim sezonie 2019/2020 klub z Błonia w wyniku przedwczesnego zakończenia rozgrywek (po rundzie jesiennej) spowodowanym wybuchem epidemii koronawirusa COVID-19 zajął pierwsze miejsce i tym samym otrzymał prawo gry w meczu barażowym o awans do I grupy III ligi. W nim biało-zieloni spotkali się z mistrzem IV ligi mazowieckiej grupy północnej Drukarzem Warszawa i wygrali pewnie 3:1. To zwycięstwo dało piłkarzom z Błonia upragnioną promocję do III ligi.
Źródło: bloniankablonie.futbolowo.pl
Do tej pory z Błonianką lechiści w oficjalnym meczu spotkali się do tej pory dwa razy. W rozegranym na początku 2021 roku zaległym meczu z rundy jesiennej piłkarze z Błonia wygrali na boisku ze sztuczną nawierzchnią w Tomaszowie Mazowieckim 0:3 po trafieniu Filipa Araka i dwóch golach Marcina Gregorowicza. Wtedy rywale pod wodzą trenera Radosława Bartoszewicza byli bliscy awansu do grupy mistrzowskiej, ale przegrali decydujące pojedynki z Concordią Elbląg i Legionovią Legionowo. W grupie spadkowej rundy wiosennej doszło do rewanżu. Zielono-czerwoni wygrali na wyjeździe 1:3, świetnie otwierając spotkanie po bramce już w 3. minucie Kamila Szymczaka. Niecały kwadrans później podwyższył Krystian Mroczek, a pod koniec drugiej połowy na listę strzelców wpisał się Artur Amroziński. Honorową bramkę dla gospodarzy strzelił przed końcem regulaminowego czasu gry Patryk Kostyk.